4 Ocak 2011 Salı

mim...

sevgili arkadaşım şeker mi şeker tatlı mı tatlı cihancığımın annesi Taze Anne beni emzir reformu ile ilgili mimlemiş..tiii...ama ancak sıra geldi .))cevaplayayım...


1) Türkiye'de 6 ay sadece anne sütü alan bebeklerin oranı sizce yüzde kaç?

valla açıkçası bilmiyordum.ama duyduğuma göre %1.3 müş.şaka gibi...çook düşük gerçekten..

2) Siz bebeğinizi ne kadar süre anne sütüyle beslediniz?


ben çok erken ve mecburen bir şekilde (ne demekse)sezeryanla doğum yaptım.ilk gün sütüm hiç yoktu..gözlerimden yaşlar gele gele vakumlu aletlerle şunlarla bunlarla çok uğraştı mama verilmesin diye ama maalesef gelmedi..ilk gün küçük prens mama aldı :(daha sonraki gün çok şükür geldi..ama bu maceramız 6 buçuk ay sürdü..Ata 5.ayın sonunda ek gıdaya başladı..çünkü sütüm azalmış ve beyefendimiz doymuyormuş..tabi doktor söyledi de başladım..6.ayın sonunda da mecburen mamaya geçtik.
 
3) Kaç ay doğum izni kullandınız?


ne izni ne izni .)))evhanımlarının böyle izinleri yok..sonsuz ay :))
 
4) Yasal süt izninizi kullanabildiniz mi?


tabii ki hem yasal hemde yasal olmadan :)))
 
5) Emzirdiğiniz ya da süt izni kullandığınız için isyerinde tepki ile karşılaştınız mı?

hayır..işyerim evim olduğundan sorun olmadı...patron bişey demedi :))


6)Bebeğinizi toplum içinde, dışarda emzirdiğinizde sıkıntı yaşadınız mı?

yaa işte bu biraz problemdi..toplum içinde daha çok evde sağdığım sütü biberonla vererek besledim..aslında çok da öyle dışarlarda değildik ama her yerde bebek ya da emzirme odası yok maalesef.


7) Emzirme konusunda desteğe ihtiyacınız oldu mu? Emzirme danışmanlığı ya da yeterince psikolojik destek bulabildiniz mi

tabii ki..en çok annem ,ablam destekledi..hastanede de hemşireler sağolsun çok yardımcı oldular..

8) Emzirdiğiniz süre boyunca etraftan "sütün yetmiyor, mama ver, bu çocuk meme emmek için çok büyük" şeklinde baskı gördünüz mü?

hayır hiç öyle bir şey olmadı..zaten doymadığını kendim de anladığım zamanlarda götürdüm dr.a o da mama verebileceğimi söyledi.doçent olunca dr.daha bir güvendim.ve dediğini yaptım.9) Emzirme reformunu biliyor musunuz? Sizce neden gerekli?


tabii ki biliyorum..neden mi gerekli sorusu bile komik bence:))çünkü anne sütü koruyucudur..besleyicidir..yararlarını saymaya gerek bile duymuyorum..


10) Emzirme reformunu web sitesinde desteklediniz mi? www.emzirmereformu.com'daki formu doldurmanız yeterli.

evet.

Aylin bebek

Dün ne zamandır görmediğimiz bir arkadaşı ziyarete gittik..Kızı (Aylin) 4 buçuk aylık olmuş bile..ne çabuk geçiyor zaman...Atacım Aylin'in yanında kocaman bir abiydi..gerçekten...:))ben kucağıma almama rağmen azıcık sevdiğimde bile kıskandı :)
ama onun dışında kardeş kardeş diye hep yanındaydı


 bu da Aylin'in annesi Jenya'nın ikramlarından biri...diğerlerini çekemedim .(
tahinli cevizli kabak tatlısı..çok güzeldi..ellerine sağlık arkadaşım