19 Nisan 2012 Perşembe

ilginç :)

merhabalar..
siz bugünler de nasıl uyanıyorsunuz?....bahar yorgunluklarınız ne durumda...
siz de benim gibi bazı günler nerdeyse gece hiç uyumamış gibi uyanıp agresif oluyor musunuz?
peki bunun uyku pozisyonlarımızla ilgili olduğunu hatta yatış pozisyonumuzun kişiliğimizle ilgili olduğunu hiç düşündünüz mü?
ben düşündüm :))ve internette küçük bir araştırma yaptım..işte sonuçlar ;

uyku üzerine araştırma ve analizler yapan uzmanlara göre, 6 ortak uyku pozisyonu ile farklı kişiliklerle ilişkili
Yatış pozisyonu uykuya dalma ve  sağlıklı uyku üzerinde oldukça etkili...
Fetus / cenin yatışı: Cenin şeklinde yani anne karnındaymış gibi kıvrılarak yatmak, dışa dönük ancak duygusal, hassas bir kalbe sahip olduğunuzu gösteriyor. Bu tür kişiler birisiyle ilk buluşmalarında utangaç olabilir ancak kısa sürede rahatlarlar. Araştırmalarda 1000 kişiden % 41′i bu şekilde uyuduğu belirlenmiş. Kadınların erkeklerden 2 kat daha fazla bu poziyonda uyuduğu da tespit edilen diğer bir bulgu..

Kollar yanda dik yatış: Çoğu kişi kollarını her iki tarafa sarkıtıp dik şekilde uyuyamaz. Bu şekilde uyuyunlar rahat, kalabalığa alışkın, yabancılara güvenen, sosyal insanlardır… Buna rağmen, bazen kolay aldanabilirler..
 

Yaşlı duruşunda yatış: Her iki kolunu kıvırarak ellerini yastığın yanına veya omuz hizasına koyan kişiler doğal insanlardır. Şüpheci, kuşkucu, iyiliğe şüpheyle bakan özellikler taşıyabilirler. Düşünceleri nizde yardımcı olurlar. Genellikle ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar........

Pekiiiii........hangi pozisyon sağlıklı?
 Sağlık açısından yüzü koyun yatmak sindirimi durdurur, deniz yıldızı ve asker pozisyonlarında horlama ile sıkça karşılaşılır, kötü uyunmasına neden olur. Midenin baskılanmadığı, kolay nefes alınan düz bir yatış gece boyunca sağlıklıdır.Rahat uyku sağlar, horlamayı azaltır. Uyuyan kişiler nasıl yattığının farkında olmadığı için, bu şekilde yattıklarında bile çok iyi uyku uyumaları her zaman mümkün olmayabilir. Bu tür araştırmalarda ayrıca, çoğu insanın uyku pozisyonunu değiştirmekten hoşlanmadığını da ortaya koyuyor. Buna göre insanların sadece % 5′i her gece farklı bir pozisyonda uyuduğunu belirtiyor.

 

valla ben fetus pozisyunun da uyuyorum..çünkü bel fıtığım için en uygunu buymuş :)) ya sizz??

2 yorum:

Sitare dedi ki...

fetus eveeet
hem çok sevdiğimden
hem de senin gibi bel fıtığı sahibi olduğumdan sanırım
ikimize de geçmiş olsun.
duygusallıkla ve dışa dönüklükle ilgili tespit süper yaaa

*mehtAp dedi ki...

bir fetus şeklide benden.Hiç başka türlü rahat edemem..